LOADING

Kladno – Americká

V povědomí veřejnosti je Kladno zapsáno jako město oceli, těžby a špinavého průmyslu. Méně známý je fakt, že je to také město se zachovaným historickým centrem, včetně typických červených valbových střech. Nebo také město s modernistickými věžáky navrženými architektem Josefem Havlíčkem. Také jde o město rozvíjející se, město nových příležitostí se skvělou dostupností hlavnímu městu Praze a rozvíjející se komunitou mladých rodin, které zde nehledají jen levnější alternativu bydlení, ale zejména místo pro život.

Prezentovaným návrhem tak cílíme nejen na navrhování domů pro bydlení, ale také na nalezení správné identity dané lokality. V historii opomíjené pozemky, jsou paradoxně v naprosto skvělém kontaktu nádražní budovy a jejího přednádražního prostoru. Navrhujeme tento potenciál využít naplno a lokalitu Kladno Americká prezentovat jako veřejně prostupný development s komorně navrženými komunitními prostory výrazného vizuálu s využitím recyklovaných materiálu původního brownfieldu.

Soubor staveb je tak mozaikou architektonických řešení, které jsou svázány použitými materiály a urbanistickým rozmístěním do společné struktury.

Místo Kladno, Česká republika

Klient JRD 3, s.r.o.

Projekt Architektonicko-urbanistická soutěž

Datum 07/2023

Autoři Pavel Fajfr, Petr Šuma, Jiří Petrželka, Vojtěch Čepelák, Alexandr Chrapek, Zhadyra Shapatova

Spolupráce L&Scape

Vizualizace Boele, 2DR