LOADING

Seaside Collective

//cs// Ostrov Lombok, nacházející se východně od Bali, je jedním z populárních turistických destinací v Indonésii. Láká cestovatele z celého světa a je součástí souostroví Sunda v provincii západní Nusa Tenggara. Samotný ostrov je ze severu na východ dlouhý 90 kilometrů a z východu na západ 80 kilometrů.

Seaside Collective je způsobem života, práce a hry v jednom okamžiku. Umístění těchto resortů bude vždy pečlivě zvoleno a Lombok je počátkem. Zde můžete investovat do svého koncepčního domu s indickým oceánem na zápraží. Seaside Collective je místem kde mohou kreativní lidé žít svůj životní sen, vytváří globální komunitu spojenou vášní a zápalem stanovit si vlastní pravidla svého životního stylu, zatímco mohou pracovat na budoucích projektech. Lokace je umístěna pouhých 15 minut od živé vesničky Kuta s množstvím restaurantů a příjemných kaváren a jen kousíček od úžasných surfařských, potápěčských a turistických lokací. V okolí najdete golfová hřiště i ty nejlepší pláže z celé Indonésie.

//en// Lombok island is located east of Bali Indonesia and can be easily accessed by air or sea. Lombok is one of the popular tourist destinations in Indonesia and attracts travellers from all across the globe. Lombok, an integral part of the Lesser Sunda Islands is situated in the province of West Nusa Tenggara an a series of small islands in the Indonesian archipelago. West Nusa Tenggara spread into two islands Lombok and Sumbawa. Lombok spans 90km from north to south and 80km from east to west.

Seaside Collective is a play/work/lifestyle concept located in carefully curated destinations, beginning in Lombok, Indonesia. Here, you can invest in your own concept house, with the Indian Ocean almost at your doorstep. Seaside Collective is the place where we make it possible for young creatives to live their dreams. We are building a global community of passionate souls with the drive and desire to create their own lifestyle, while working towards a positive change in the world. The location is just 15 minutes away from the vibrant village Kuta, with a number of great restaurants and cosy cafés. In 35 minutes you are at Lombok international airport. South Lombok has amazing surf spots, diving, snorkelling, hiking and golf courses, and the beaches are some of the most beautiful in Indonesia

Místo

Lombok, Indonesia

Klient

Seaside Collective

Cena

Projekt

Architektonická soutěž

Datum

03/2021

Autoři (spolupráce)

Petr Šuma, Kateřina Maidlová, Markéta Ulmová (Um architects, 2DR)