LOADING

Terminál Praha Východ

Terminál Praha východ, významný dopravní uzel 21. století. Šetří čas, životní prostředí, nabízí pohodlnější a efektivnější alternativu k automobilové dopravě. Je reprezentativní a poskytuje zážitek z cestování. Splývá s okolní venkovskou krajinou, do které nevstupuje jako bariéra, ale reaguje na její současnou podobu.

Východní brána Prahy nabízí uživatelský komfort cestujícím ze Středočeského kraje, Čech i zahraniční. Je jednoduchá, přehledná, přirozeně osvětlená, nabízí krátké přestupní vazby. Cestující tak bezpečně, plynule a bez bariér dosáhnou svého cíle.

Terminál ožívá v krajině formou tří menších vrchů, inspirují se okolím a pohyby cestujících. Přírodu přiznává v exteriéru i interiéru, inspiruje se materiály a povrchy. Zadržená voda zajišťuje vláhu svěžímu stromořadí. Svým urbanismem respektuje přítomnost okolních sídel jako jsou Nehvizdy, Horoušany a Jirny. Možnému rozvoji zástavby proto dává zelenou pouze v úzkém pruhu mezi železničním koridorem a navrhovanými komunikacemi. Definuje tak jasné rozhraní mezi zástavbou a krajinou.

Komfort, zážitek a krajina, to jsou klíčová témata návrhu.

 

Místo

Praha – Kleneč, Česká Republika

Klient

Správa Železnic a.s.

Cena

750 mil. Kč

Projekt

Architektonická soutěž (odměna poroty 4. místo)

Datum

11/2020

Autoři (spolupráce)

Pavel Fajfr, Tomáš Kroužil, Petr Šuma(2DR)