LOADING

MŠ Jablonec

Fenoménem města Jablonce je přehrada a citelná blízkost rozsáhlé CHKO Jizerské hory včetně okolní městské sadolesové zahradní krajiny. Samotný pozemek je v přímém kontaktu s těmito vnějšími vlivy a návrh objektu mateřské školy se zahradou je respektuje a do řešení absorbuje. Pro návrh proto navrhujeme inspirativní prostředí pro hru a výuku, které jsme vložili do zahrady plné stromů. Kompaktní objemy samostatných tříd vystupují do zahrady v různých směrech, do kterých otevírají výhledy rozměrnými okny. Tyto boxy jsou vzájemně propojeny prostornou chodbou, která do sebe integruje herní funkce a na jejíž střeše se rozšiřuje prostor zahrady o další rozměr.

Specifické prostředí kraje přehrady je lokalitou klidného sousedství vícepodlažních solitérních vil zasazených do všudypřítomné zeleně. Smíšený lesopark je zde součástí nejen okolí přehrady, ale i samotného pozemku mateřské školy. Prostorná budova členěná na objemy jednotlivých tříd menšího měřítka se pohledově nevymyká okolní zástavbě. Školka je zasazena do zahrady s výsadbou vzrostlých stromů a je téměř celá pohlcena „lesem“ stromů po svém obvodu. Téma lesní školky je znatelné již při vstupu do objektu zejména díky zachování většiny stávajících stromů.

Dřevem obalené objemy tříd jsou zasazeny do zahrady jako samostatné domy. Spojovací chodby jsou po obvodu řešeny prosklením/průhledy a shora umístěnou zahradou. Návštěvník tedy vnímá třídy jako oddělené hmoty v lese. Přesto je hlavní aspirací návrhu nabídnout dětem místo pro budování komunity a vzájemné interakce, pobytová chodba se je tak jedním z hlavních pobytových prostor. Ta se navíc dále rozšiřuje do vnitřního atria a na střešní zahradu a poskytuje prostory pro celou školku v jednom okamžiku.

Místo

Jablonec nad Nisou, Česká republika

Klient

město Jablonec nad Nisou

Projekt

Architektonická soutěž

Datum

06/2023

Autoři

Pavel Fajfr, Petr Šuma, Dominika Klavrzová, Jiří Petržalka

Spolupráce

Mikoláš Vavřín, Petr Šafář

Vizualizace

Boele